B. M. T. - Bodová myofasciální technika (Bowen)

Co to je B.M.T. technika?

BMT technika patří mezi holistické metody (tělo je zde vnímáno jako celek). Tato technika byla inspirovaná prací Tomase Bowena. Můžeme ji popsat jako práci s měkkou tkání (svaly, šlachy, fascie). Skládá se ze sérií jednotlivých pohybů přes přesně definované body lidského těla. Jedinečný je právě tento pohyb, kdy terapeut svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo úpon, šlachu speciálním pohybem, poté vyvine tlak a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. Tato technika se zabývá nejen kontrakcemi ve svalech, ale i ve svalové fascii. Ta představuje z hlediska fyziologie člověka zcela jedinečnou strukturu. Jedná se o spojitou tkáň, táhnoucí se od hlavy až ke špičkám prstů. Po cestě obepíná každý sval, orgán a svalové vlákno. Fascie se skládá ze dvou vrstev: vnější obsahuje tuk, vnitřní je tenká a pružná. Mezi oběma vrstvami se nacházejí žíly, tepny, lymfatické cévy, prsní žlázy a obličejové svaly. Hluboká fascie obaluje stěnu celého těla, končetin a drží svaly u sebe a dělí je na jednotlivé funkční skupiny. Hluboká fascie umožňuje pohyb svalů. Má podpůrnou a stabilizační funkci a napomáhá udržení rovnováhy. Fascie usnadňuje lymfatický a krevní oběh. Diferenciace hluboké fascie začíná přechodem obalu jednotlivých svalů ve fascii, která obaluje snopce svalových vláken, jež se dále diferencuje na tkáň pronikající dovnitř svalových vláken. Tento systém je plynule napojen na systém šlach, prostřednictvím nichž se svaly upínají na další struktury (kosti, vnitřní orgány). Z toho vyplývá, že pokud kontrakce fascie dokážou produkovat dysfunkce dalších struktur (orgánů, kloubů, atd.), může uvolnění takové kontrakce pomocí BMT vést k obnovení funkčnosti příslušné struktury.

Uvolněním nejrůznějších omezení a kontrakcí v rámci myofasciální struktury pomocí BMT dosahujeme zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže či vodivosti nervových vzruchů. Kromě toho často dochází k vylepšení funkce vnitřních orgánů (somatoviscerální reflexní vazba). Myslí se tím stavy, kdy myofasciální kontrakce přímo způsobují viscerální symptomy (tachykardie, průjmy, zvracení, anginu pectoris, poruchy menstruace apod.). Ze základního principu fungování BMT vyplývá, že se nesoustředíme na uvolňování kontrakcí v jednom konkrétním svalu, ale pracujeme s celými oblastmi těla (kvadranty), popřípadě s celým tělem. Tento přístup vede k uvolnění na několika úrovních těla povrchových i vnitřních, a k přímému nebo nepřímému ovlivnění vnitřních orgánů.

Indikace

bolesti zad, astma, artritida, syndrom karpálního tunelu, chronický únavový syndrom, kolika, trávicí potíže, neplodnost, lymfatické uzliny a cesty, ztuhlé rameno, bolesti kolen a achilovky, migrény, skolióza, zánět sedacího nervu, disharmonie kyčlí, tenisový loket, sportovní úrazy…

(Použito s laskavým svolením učitele Jiřího Berana, dlouholetého praktika bowen masáží)